Cannes 2016: Nominalizari

Cannes

Festivalul de Film de la Cannes este dupa colt iar asta poate insemna numai un lucru: anuntarea nominalizarilor. Editia a 69-a a festivalului este inradacinata in traditie si s-a facut publica o lista cu filmele nominalizate in dimineata zilei de 14 aprilie si a parut mai optimista ca niciodata.

Nominalizatii din acest an includ nume celebre, de la filmul lui Steven Spielberg The BFG si filmului lui Jodie Foster Money Monster care ruleaza in afara competitiei la nume mai necunoscute ca Jim Jarmsuch (Paterson cu Adam Driver si documentarul Iggy Pop) la filme produse de Andrea Arnold, Jeff Nichols, Sean Penn, Olivier Assayas, fratii Dardenne, Nicolas Winding Refn si multi altii.

Dupa cum a fost anuntat anterior, filmul lui Woody Allen, Cafe Society, va deschide a 69-a editie a festivalului si va fi lansat in afara competitiei. Directorul filmului Mad Max: Fury Road George Miller va fi presedintele juriului care va alege castigatorul Palme d’Or.

In competitie

“Toni Erdman,” (Maren Ade)
“Julieta,” (Pedro Almodovar)
“Personal Shopper,” (Olivier Assayas)
“American Honey,” (Andrea Arnold)
“The Unknown Girl,” (Jean-Pierre Dardenne si Luc Dardenne)
“It’s Only the End of the World,” (Xavier Dolan)

“Slack Bay,” (Bruno Dumont)
“Paterson,” (Jim Jarmusch)
“Rester Vertical,” (Alain Guiraudie)
“Aquarius,” (Kleber Mendonca Filho)
“From the Land of the Moon,” (Nicole Garcia)
“I, Daniel Blake,” (Ken Loach)
“Ma’Rosa,” (Brillante Mendoza)
“Bacalaureat,” (Cristian Mungiu)
“Loving,” (Jeff Nichols)
“Agassi,” (Park Chan-Wook)
“The Last Face,” (Sean Penn)
“Sieranevada,” (Cristi Puiu)
“Elle,” (Paul Verhoeven)

“The Neon Demon,” (Nicolas Winding Refn)

 

Un Certain Regard

“Varoonegi,” (Behnam Behzadi)
“Apprentice,” (Boo Junking)
“Voir du Pays,” (Delphine Coulin si Muriel Coulin)
“La Danseuse,” (Stephanie di Giusto)
“Clash,” (Mohamed Diab)
“La Tortue Rouge,” (Michael Dubok de Wit)
“Fuchi Bi Tatsu,” (Fukada Koji)
“Omar Shakhsiya,” (Maha Haj)
“Me’Ever Laharim Vehagvaot,” (Eran Kolirin)
“After The Storm,” (Kore-Eda Hirokazu)
“Hymyileva Mies,” (Juho Kuosmanen)
“La Large Noche de Francisco Sanctis,” (Francisco Marquez si Andrea Testa)
“Caini,” (Bogdan Mirica)
“Pericle Il Nero,” (Stefano Mordini)
“Captain Fantastic,” (Matt Ross)
“The Transfiguration,” (Michael O’Shea)
“Uchenik,” (Kirill Serebrennikov)

Out of Competition

 

“The BFG,” (Steven Spielberg)
“Goksung,” (Na Hong-Jin)
“Money Monster,” (Jodie Foster)
“The Nice Guys,” (Shane Black)

Special Screenings

‘L’ultima Spiaggia,” (Thanos Anastopoulous si Davide del Degan)
“A Chad Tragedy,” (Mahamat-Saleh Haroun)
“The Death of Louis XIV,” (Albert Serra)
“Le Cancre,” (Paul Vecchiali)

Midnight Screenings

“Gimme Danger,” (Jim Jarmusch)
“The Train to Busan,” (Yeon Sang-Ho)

Castigatorii vor fi alesi intre 11 si 22 mai 2016, perioada in care filmele vor fi vazute in Cannes.